Zrod teplické opozice aneb Co se nám povedlo

„Tak si zkuste získat hlasy voličů, pak můžete své myšlenky prosazovat. Takhle jsou to jen aktivistické řeči a nikdo neví, jestli vůbec máte nějakou podporu, jestli za vámi vůbec někdo stojí.“

Velmi podobně vypadalo několik diskusí před rokem 2014 hlavně v případě dotazů ze zadních nezastupitelských lavic. K tomu přidejte dlouhodobou nevůli vládnoucí garnitury diskutovat s občanskými skupinami, 20 let zažité politické stereotypy, které se obehrály už na konci 90. let minulého století, a máte zaděláno na vznik Volby PRO! Teplice.

„Rozpadnete se do švestek, všechno kritizovat přece není program, vůbec tomu nerozumíte“. Tak to jsme často slýchali po svém zvolení s překvapujícím množstvím šesti mandátů. Byli jsme tak nebezpeční pro zažité pořádky, že dokonce vznikla menšinová vláda s tichou podporou pana Kasala. I přes nedůvěru jsme ale začali tvrdě pracovat.  

Stali jsme se nejsilnější a dobře slyšitelnou opozicí. Naplnili jsme hlavní úlohu opozice – tedy kontrolu a případnou kritiku nepovedených aktivit koalice. Novináři nás pravidelně oslovují, aby získali názory na činnost Rady města. Ze strany úředníků jsme mnohokrát v dobrém slyšeli, že takováto opozice v zastupitelstvu ještě nebyla. Na zastupitelstva jsme chodili dobře připravení a dokázali jsme často zpochybnit navržené body nebo například položky v rozpočtu. I když většina našich návrhů neprošla, dokázali jsme soustavným tlakem přispět k evidentnímu snížení počtu heren. Pracovali jsme v odborných skupinách na komunitním plánu a dotlačili koalici k jeho přijetí. Tím jsme umožnili mnoha sociálním službám přístup k penězům třeba z krajského rozpočtu. Zabránili jsme přijetí diskutabilního územního plánu, který by byl na hraně zákona. V rámci výborů jsme mimo jiné připravili podmínky pro výstavbu cyklostezek a cyklotras – zatím bohužel bez náležité reakce vládnoucí koalice. Připomínali jsme slavné rodáky, na které město skoro zapomnělo, a na počest jednoho z nich, polárníka Julia Payera, jsme iniciovali výstavbu pomníku.

Věděli jsme, čím Tepličané žijí – více než dvacetkrát za toto volební období jsme je pozvali do různých teplických čtvrtí na kávu. Na těchto setkáních jsme dobře poslouchali, co je na konkrétních místech trápí a leckdy jsme zajistili nápravu.

Byli jsme výraznou opozicí a sjednali jsme si politický respekt. Získali jsme zkušenosti, které bychom rádi využili v budoucím zastupitelstvu. Dejte Volbě PRO! Teplice šanci prosadit politické principy 21. století i v našem stagnujícím městě.

Jiří Řehák, zastupitel Volby PRO! Teplice