Tisková zpráva: Kuberova regulace hazardu je populismem bez efektu

Teplické zastupitelstvo v pátek schválilo vyhlášku z pera koalice ODS, ČSSD a TOP 09 jako  takzvanou regulaci hazardu. Volba PRO! Teplice hlasovala s nimi z přesvědčení, že je lepší vrabec v hrsti, než účinná vyhláška na střeše; její lídr Jakub Mráček se ale jménem klubu před hlasováním proti znění (tak jako opakovaně předtím) vymezil. Reálnými dopady totiž jistě bude:

 

  • zrušení výherních hracích přístrojů (VHP, automaty starého typu, s nízkou hodnotou maximální vsazené částky) od účinnosti vyhlášky,
  • od 1. 1. 2017 začne Ministerstvo financí ČR odebírat licence na všechny další přístroje, vyjma těch, které jsou umístěny v kasinech.

Záměrně není ošetřeno zastropování počtu provozoven (které opozice navrhovala), aby hazard nemohl v Teplicích dále bujet. Počet provozoven se začne redukovat až od roku 2017, a to pouze v tom případě, že si provozovatelé během ročního přechodného období nezařídí licenci na kasino. Vzhledem k tomu, že to pro většinu provozovatelů nebude problém, lze očekávat, že v průběhu roku 2016 počet kasin v Teplicích rapidně vzroste. „Sázím se, že do půl roku tu je kasin 50,“ říká Jakub Mráček. Svůj odhad přitom opírá podpírá o zkušenost ze srpna a září 2014, kdy po mediálním prohlášení Jaroslava Kubery o tom, že ve městě nechá jen kasina, během měsíce jejich počet vzrostl téměř na trojnásobek.

Koalice  ODS, ČSSD a TOP 09 to samozřejmě ví. Doposud svorně hlasovala pro shození účinného návrhu ze stolu (Volba PRO! Teplice ho předkládala třikrát: v prosinci 2014, v únoru a v dubnu 2015) a během jednání sveřepě odmítala jakékoli změny své verze. „Hlavním cílem Kuberovy koalice není hazard regulovat, ale zachovat astronomické příjmy do rozpočtu města za každou cenu. Je to ukázkový populismus, nikoli odpovědná politika,“ dodává Mráček. Ten se s kolegy snaží regulaci prosadit od roku 2012.

Volba PRO!  Teplice bude nadále usilovat o účinnou regulaci. Obratem proto obnovuje úmysl předložit návrh místního referenda, se kterým počítá souběžně s podzimními volbami do zastupitelstva kraje.

Více informace poskytne Jakub Mráček, 777 323 557, jakub.mracek@gmail.com