9. zasedání, 29. 04. 2016

Report Jiřího Řeháka

Hned první bod jednání dopadl překvapivě – místo rezignující Dagmar Waicové se volil nový člen Rady města, Josef Lébr z ČSSD. Překvapivé proto, že všichni zastupitelé (mimo Michala Kasala) byli pro. Vynechávám dva kolegy, jejichž lístek byl neplatný, protože nedokázali napsat správně čtyřpísmenné příjmení pana Lébra. No a ještě jednou jsme udělali radost koalici – Jakub Mráček poděkoval za to, že se v rozpočtových opatřeních objevily další peníze na sochu Julia Payera. Se sumou 850 tis. korun se už může vytvořit důstojná připomínka našeho asi nejznámějšího rodáka. Nejdelší debata se strhla okolo Kuberova návrhu cyklostezek (cyklotras) z centra Teplic směrem ke sklárně a dále na Barboru. Město nerespektovalo názor Výboru pro dopravu a dokonce ani dvě svá předchozí usnesení, která posouvala cyklostezku mimo stadion, pod kterým má vyrůst Třešňákův Kaufland. Nutno říci, že obě varianty (i kolem stadionu, i přes Jateční) mají své mouchy, ba skoro masařky. Nakonec jsme vyhráli a většina se vyslovila pro návrh, který odpovídal naší práci ve Výboru pro dopravu a dotace. Příjemné přehlasování koalice!
Problém nastal u návrhu Zdeňka Bergmana, který poněkud drze zkopíroval volební program všech tří koaličních stran – ODS, TOP 09 a ČSSD. Strany po volbách slíbily, že vytvoří krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý koncept rozvoje města – a on hotový není. Zdeněk Bergman argumentoval, že pokud nevíme, co chceme, jsou všechny další dokumenty zbytečné, respektive měly by vycházet z vize města. Ta ovšem neexistuje, i když byla deklarována. A do té diskuse by měla být zapojena veřejnost. Říkali jsme si, že není možné, aby koalice hlasovala proti svému vlastnímu programovému prohlášení. Vy, kdož teplickou politiku sledujete, ale víte, že Jarda Kubera je filuta. Vznesl protinávrh, ve kterém je řečeno asi to, že už to všechno dávno hotové je, jen se to zkompletuje. Primátor k tomu řekl, že tahat do toho veřejnost je nesmysl, protože to žádné občany nezajímá – tak je na vás mu dokázat opak… No a pro tento Kuberův protinávrh bylo právě 14 zastupitelů – tedy přesně tak, aby to prošlo. Bohužel se mladý anarchokomunista městský policista Přikryl špatně podíval na notičky a podpořil buržoazně pravicovou vykořisťovatelskou imperialistickou kamarilu. Bez něj by to neprošlo. Škoda. Že pro to hlasovala TOPka, nikoho už asi nepřekvapí. Rezignoval jsem i já a už jsem Dominikovi Ferimu nepsal, že jsem zklamán. Už nevěřím tomu, že podpoří naše rozumné návrhy, zvláště ty, které budou vycházet z programového prohlášení – takhle mi to fakt slíbil osobně.
Šou nastalo v bodě partnerských měst – sebrali jsme návrhy 14 subjektů a těch zhruba 40 měst jsme představili zastupitelům. Většina kolegů nevydržela zeměpisný powerpointový úder pana ředitele a v půlce odhlasovala, že už další města s počtem obyvatel, důvodem proč by mohla být partnerská a jejich lokalizací na mapě, vidět nechce. A helemese – ihned přišel protinávrh, ve kterém koalice vybrala pět z těchto měst.
V diskusi okolo zpřístupnění některých školních hřišť se ukázal další koaliční evergreen – tentokrát ten cimrmanovský „teď tu byl“, v koaličním podání to vypadá asi takto:„už na tom dlouho pracujeme, takže jste přišli s křížkem po funuse“. Ale i když náš návrh neprošel, výsledkem debaty je alespoň to, že na webu města bude k dispozici seznam volně přístupných zpevněných ploch, kde se dá sportovat.
A shrnutí? Ačkoli koalice reaguje na všechny naše návrhy negativně, vždy připraví podobný protinávrh. Mimo únorového komunitního plánu se teď v dubnu začalo skutečně vážně mluvit o cyklostezkách (či trasách) i o vytváření vize města i o partnerských městech. Všechno to jsou návrhy koalice, ale bez nás by o tom neštěkl ani pes z prosetického útulku. . A abych jen nedštil síru, dnes to až na malé reminiscence předchozích výlevů byl ze strany primátora i náměstka seriózní zastupitelstvo, skoro bez ironizování oponentů a docela příjemně se do těch 19 hodin sedělo…