5. zasedání, 26. 06. 2015

Report Jiřího Řeháka

Tak dnešní teplické zastupitelstvo bylo velmi poklidné. Možná i proto, že jsme se dohodli, že tentokrát nebude opozice navrhovat žádné body programu a necháme koalici vládnout. Je tedy až nepochopitelné, že i když nedošlo k žádnému vážnějšímu názorovému střetu, tak přesto jsme tam strávili 4 hodiny. Jen čtení závěrečného účtu a diskuse k němu zabrala hodinu, pak přestávka, pár historek ze života i ze Senátu – hodinová diskuse v bodě různé – a jsou to ty 4 hodiny.
Pana Jodase, muže číslo 1 pokud jde o rozpočet města, pochválili všichni. Primátora jen pan Škarda, který dvakrát prohlásil něco v tom smyslu, že ač komunista, vedení města miluje. Naše výhrady – a to už podruhé – vyjádřil Zdeněk Bergman – rozpočet je dělaný záměrně tak, aby zbyly peníze. Tedy odhad se netrefí do reality tak o 20% a my v tom cítíme více politiky než hospodaření. No a druhou výhradu vyjádřil Jakub Mráček – město se čím dál tím více stává závislým na hazardu. A tady nízkoprahové centrum nepomůže. Pomalu se blížíme k tomu, že příjmy z hazardu budou tvořit 10% všech peněz, které budeme rozdělovat. Ale nebuďme úplní škarohlídi, je nutné říci, že město je ekonomicky zdravé a bez dluhů – na tom primátor zásluhu bezesporu má.
Potenciálně nejkontroverznější bod, tedy směnu pozemků města s panem Třešňákem, odstřelila sama rada města, když navrhla tento bod odložit. Myslíme si, že se tím nabízí další prostor k jednání. Jde o to, abychom zbytečným odporem ke všemu třešňákovskému nezanechali Teplicím úzký pruh nevyužitelného pozemku.
A tak nejzajímavější hlasování proběhlo o nesystémové dotaci FK Teplice na mládež. Už ve zdůvodnění náměstek Hynek Hanza argumentoval hlavně tím, že je to „za zásluhy“ . Vlastně s tím nemáme až tak velký problém, chápeme, že fotbal (a taky trochu Payer) Teplice zviditelňuje. Ale vypadá to jako výkřik, uspokojující koaliční stranu. Budeme chtít, aby se tyto případné příspěvky zařadily do systému. Michal Kasal nám rozdal jakýsi návrh, taxe na něj podíváme. Každopádně dotace 1 milion korun byla nejtěsněji možně – tedy 14 hlasy – přiklepnuta.
Na závěr už jsme jen Adam Souček pozměnil nominaci zástupců města do SVS tím, že je omezena délkou mandátu. A pak jen hodinová diskuse v bodě různé, dnes ale bez křičení, osočování z populismu a ironických povzdechů (skoro).