5 chyb Jaroslava Kubery při rekonstrukci škol

Hnutí VOLBA PRO! TEPLICE reaguje na kauzu nezvládnuté rekonstrukce základních škol Maršovská a Bílá cesta. Navzdory tvrzení radnice o tom, že na věci prakticky nenese žádnou vinu, lídr hnutí Jakub Mráček vypočítává pět chyb, kterých se Jaroslav Kubera dopustil.

„Celý problém s projektem zateplení základních škol ukázal na zásadní problémy v práci radnice. Výmluvy pana Kubery na čtvrtečním setkání s naštvanými rodiči ještě zvýšily frustraci Tepličanů ze vzniklé situace,“ komentuje aktuální vývoj Adam Souček, dvojka na kandidátce hnutí VOLBA PRO! TEPLICE.

5 chyb Jaroslava Kubery při rekonstrukci škol

 1. Problému mohlo město zabránit, primátor se vymlouvá
  Jaroslav Kubera se zaštiťuje pozdní smlouvou se státní institucí, která akci dotuje, a tvrdí, že vedení města nenese žádnou vinu. Připodobňuje to situaci, kdy si máte schválenou hypotéku, ale ještě jste ji nedostali – začnete stavět? Jistěže ano, pokud stejně jako Teplice máte ve svém cash-flow volné zdroje, které dočasně můžete do stavby dát. Nehledě na to, že město stavařům bude platit až po dokončení zakázky. Jediným skutečným důvodem, proč se na dotaci čekalo, je, že Jaroslav Kubera by bez dotace do rekonstrukce vůbec nešel.

 2. Neschopnost reagovat, krizově plánovat
  Ačkoli radnice nechala situaci dospět do stavu, který přinesl obrovské komplikace pro žáky, jejich rodiče i zaměstnance školy, mohla předpokládatelné problémy řešit lépe. Vedení města ale nedokáže reagovat operativně.

 3. Vedení města zcela bez nápadů
  Nápady, jak problémy způsobené mnoha stranám řešit, radnice nemá a musí je za ni vymýšlet zoufalí rodiče. Na příklad:

  1. Dopravu dětí do škol nemusí zajišťovat výhradně společnost Arriva, ale více soukromých dopravců. Autobusy by čekaly přímo u školy (řešila by se tím i nepřízeň počasí), autobusy by děti vozily až na místo.

  2. Malování, úklid a stěhování tříd, které po odchodu stavebních firem zabere nemálo času, urychlí dobře zorganizovaná pomoc rodičů.

  3. Harmonogram prací by měl být veřejně dostupný, včetně přehledu průběžného plnění.

 4. Komunikace: hulvátství, pokřikování a neschopnost diskuze
  Jaroslav Kubera neumí diskutovat, umí jen křičet. V zastupitelstvu, kde již osmým rokem má jeho ODS většinu, diskuze není potřeba. Není proto divu, že tváří v tvář stovkám rodičů je první muž radnice nervózní a rychle vybuchuje. Absurdní historky, neférová přirovnání, osobní útoky nebo glosy typu „ono je to přejíždění pro starší děti dobrodružství“ nebo „čekání dětí v dešti je vlastně taková lesní školka“ jsou v jeho vystupování běžné. Primátor se takhle chovat nemá; mnohem konstruktivnější by bylo, kdyby přiznal chybu, omluvil se a požádal rodiče o toleranci a spolupráci.

 5. Strach z voleb
  Hlavním argumentem Jaroslava Kubery je: “Opravdu si myslíte, že bychom si takovéhle problémy dělali před volbami schválně?” Pan Kubera se voleb bojí. A bojí se i konkurence – shromážděným rodičům nechce několik věcí prozradit jen proto, že v publiku sedí Jakub Mráček. Rodiče ale nezajímají volby, chtějí problém řešit. Ačkoli, volby by je po tomhle zážitku zajímat měly…

Amatérské videozáznamy z jednání v jídelně ZŠ Bílá cesta, 4. 9. 2014, 17:00 – 18:00: http://goo.gl/4DRoMS