22. zasedání, 22. 6. 2018

Report Jiřího Řeháka

Report z červnového zasedání teplického zastupitelstva
Na začátku jednání neprošel o jeden hlas návrh Dominika Feriho na stanovení počtu zastupitelů v příštím zastupitelstvu. Takže i příští volební období nás bude 27, tedy méně než například v třikrát menší Bílině. Pak nás čekala obsáhlá zpráva, která dokumentovala závěrečný účet města za rok 2017. Je běžné, že je hospodaření za minulý rok k dispozici až v půlce dalšího roku. Co ovšem běžné není, je opět absolutní nesoulad mezi rozpočtem (schvalovaným na podzim 2016) a výsledkem hospodaření. Rozdíl je skoro 50% rozpočtu. Plánoval se schodek 307 milionů, ale ve výsledku je přebytek 149 milionů. Vypadá to na první pohled příjemně, ušetřili jsme. Na druhý pohled je ale jasné to, co kritizujeme už čtvrtým rokem. Ani zdaleka se nepodařilo naplnit plánované investice. Je to unikátní případ, ostatní srovnatelná města dokázala odhadnout svůj rozpočet o desítky procent lépe. Ale nebojte, v letošním roce se bude investovat extrémně hodně. Náhoda? Nemyslíme si, ale chápeme to, Takhle prostě politika funguje.
Rozšíření Penzionu U Kozičky teď neprošlo, ale až majitel předloží investiční záměr, mělo by město komplikovaný pozemek prodat. Obavy jsou pochopitelné, pozemek hraničí s lázeňskou čtvrtí a na stavby jsou kladeny vyšší architektonické nároky. Případný prodej je myslím výhodný pro všechny.
Měli jsme tu čest přispět i na film Rozsviť, ať je vidět, který točí Romek Hanzlík o teplických rodácích Mírovi Wankovi a Martinovi Velíškovi. Je to docela dost peněz – 150 000 Kč, ale myslím, že právě ti dva jmenovaní (a někteří další) přispěli k tomu, že jsou Teplice od 80. let možná až dosud vnímány jako centrum alternativní kultury. Na rozdíl od minule přidělených peněz pro „Fashion week“ to chápu jako podporu dobré věci. Na úplný závěr vystoupila občanka z Jaselské ulice, která poprosila o řešení podle ní kritické neúnosné situace.Na místě kempuje skupina bezdomovců a město nemá nástroje, jak to řešit. Podle náměstka Hanzy nemá valný smysl jim dávat blokové pokuty, což zní docela logicky. Stejně je nezaplatí. Vyvolalo to však předlouhou diskusi.
V 17:50 jsme skončili nejklidnější a nejkultivovanější zastupitelstvo tohoto volebního období.
Hezký víkend přeje Jirka Řehák

Videozáznam