18. zasedání, 15. 12. 2017

Report Jiřího Řeháka

Konalo se nejpodstatnější zastupitelstvo v roce – to rozpočtové…
Už několik let voláme po tom, aby se k rozpočtu svolalo speciální zastupitelstvo, ale úplně stejnou dobu jsou naše návrhy neschvalované. Takže dnes byl na paškále nejen rozpočet, ale i dalších 42 bodů.
A rozpočet stojí za to. Příjmy: +- miliarda, výdaje: +- miliarda a tři čtvrtě. Ano, čtete dobře, o více než 776 ooo ooo Kč vyšší výdaje než příjmy. A to při příjmech jedna miliarda. To je, co? A navíc to vypadá, že rozdíl mezi rozpočtem a výsledkem hospodařením bude neuvěřitelných 420 milionů korun. Kdybych takhle špatně plánoval doma, tak už u nás bydlí soused.
Ani jeden náš pozměňovací návrh nebyl přijat. Ani body Jakuba Mráčka – navýšení procenta peněz, které mohou čerpat sociální služby (z 0,3 na 0,5 % rozpočtu), ani zrušení dvoumilionové částky na rekognoskaci dvou míst na výstavbu potenciálního akvacentra. Pořád ještě v skrytu duše doufáme, že se nám nějak vrátí do hry lokalita Zámecká zahrada.
Pak nebyly schváleny úpravy rozpočtu s jedním podpisem – a to Zdeňka Bergmana. Zdá se nám všem prapodivné uvolnit 700 000 Kč na jednodenní akci Oslavy 66 let trolejbusů v Teplicích. A nejen proto, že na rozdíl od předkladatele nepovažujeme číslo 66 za kulaté, snad je patrné, že není podstatná vizuální podoba čísla… Ani parkovací dům v Alejní neprošel, i když je v plánu. Zato ten vedle budoucí Třešňákovy věže město postaví, i když v plánu není. Ale pro dokreslení situace dodávám, že bude sloužit i návštěvníkům přestavované plavecké haly. Uvolnění prostředků na studii dvou cyklotras (na Barboru a do Českého středohoří) neprošlo o dva hlasy – bohužel ty dva hlasy jsou chybějící opoziční zastupitelé – takže smůla. Úpravy stání nádob na odpad (včetně osazení keři) neprošly s jasným argumentem náměstka Hynka Hanzy i primátora Kubery – lidé by to rozbili a rozkradli.
Z důvodu gigantického deficitu rozpočtu a také trochu proto, že koalice nedokáže zohlednit naše protinávrhy, které jsou v řádech promile celkového rozpočtu, jsme pro rozpočet nehlasovali. Například návrh na studii cyklostezky by přišel na 100 000, tedy desetinu promile rozpočtu.
Další debata nastala o prodeji pozemku u Kauflandu. Naštěstí už to nestojí tak, že by se hlasovalo buď o pumptreckovém hřišti, nebo o pozemku pro Salesiány, jak to původně vypadalo. Nakonec to dopadlo dobře a Salesiáni snad budou moci v Trnovanech působit. Je tam jejich přítomnost potřeba, že?
„Garážová hlasovací mašinérie“, tedy prodej malých pozemků, proběhl bez problémů. Jednou jsme dokonce prodávali jeden metr – ale ze zákona musíme o majetkových věcech hlasovat vždy.
Také jsme podpořili čestné občanství panu sochařovi Koblasovi in memoriam. Jeho poslední dílo je v Teplicích a významná část jeho života je z Teplicemi svázána.
Po 18. hodině jsme byli hotovi. Děkujeme vám za přízeň!
Jirka Řehák

Videozáznam

Naše návrhy