17. zasedání, 15. 9. 2017

Report Jiřího Řeháka

15. září se sešlo zastupitelstvo nad programem, který vypadal nekonfliktně. Přesto jsme se rozešli až kolem 18:30. Ze série majetkových věcí upozorňuji jen na docela dlouhou diskusi ohledně pozemku Hvězdy Trnovany, která odmítla směnu pozemků s městem. Oddíl původně tuto směnu sám navrhoval, ale protože by musel platit DPH, odstoupil od ní. Nemáme však pocit, že bychom znali všechny potřebné informace, situaci musí posoudit právníci. Téměř dvouhodinová diskuse nastala okolo čtyř námi navrhovaných bodů. Na kordy to bylo už předtím u diskuse o vykoupení vily Birnbaum od Stavebního družstva Mír. Navrhovaná cena je skutečně neakceptovatelná (25 milionů), ale asi poprvé v historii zastupitelstva nebyl součástí důvodové zprávy seriózní odhad tržní ceny nebo ceny v místě a čase obvyklé, ale informace byla prý sdělena telefonicky. Chtěli jsme, aby město vstoupilo do jednání o příznivější ceně. Ne.
Podobně dopadl i návrh Zdeňka Bergmana o vykoupení takzvaného Úřednickému domu naproti zámku. V diskusi zazněla slova pana primátora, která by se měla tesat. „Teplice nepotřebují žádnou vizi.“ Dva naše další návrhy (opět Zdeněk Bergman) se týkaly situace ve městě, konkrétně veřejného pořádku a hluku, Obě námi navrhované vyhlášky neprošly. Některé z protiargumentů cituji: „Vyhláška opakuje už existující zákony“. „Pokuty za porušování stejně nepůjdou vymoci“ a také padl očekávaný argument, totiž že „přibude další vyhláška, kterou nikdo nebude znát“.
Během diskuse jsme se z úst vedení města mimo jiné dozvěděli, že si těmi našimi návrhy plníme statistiku, abychom každé zastupitelstvo něco navrhli, dále, že to děláme kvůli volbám (parlamentním, nebo prezidentským? Fakt nevíme). A zatím nejobjevnější bylo poděkování koaličním zastupitelům za to, že neprošel náš návrh s tím, že „zvítězil zdravý rozum“. Tento přístup k opozičním návrhům o něčem svědčí, i když tento pátek byla trochu méně nervózní atmosféra než obvykle.
Posledním bodem byl návrh Adama Součka na rozšíření Výboru pro dopravu a dotace, kterému přibyla agenda tzv. Smart cities. Překvapivě to prošlo, snad to bude mít efekt a tato technologie se u nás začne ve větším aplikovat. Co to jsou smart cities se můžete podívat zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Smart_City
Čeká nás letos poslední zastupitelstvo – prosincové, rozpočtové. Držte nám palce, vážíme si vaší přízně.
Jirka Řehák

VideozáznamNaše návrhy