14. zasedání, 28. 4. 2017

Report Jiřího Řeháka

Na zastupitelstvo dorazili všichni zastupitelé a je fakt, že zatímco leckde jinde jsou s docházkou problémy a dokonce nejsou zastupitelstva usnášeníschopná, tady je to OK. Občas však nevydrží všichni do konce…
Zdeněk Bergman vystoupil hned v jednom z prvních bodů – v rozpočtových opatřeních je 49 milionů na trolejbusy, které ale koupíme až příští rok a budou moci jezdit až od nového grafikonu od 1. 7. 2018. Co se tedy stane – ve volebním roce 2018 se někde objeví 50 mega navíc a rozpočet dopadne zase dobře. Tato škatulata s navrženými a v daném roce nerealizovanými investicemi jsou takovým naším folklórem. Za neustálého poučování a ironizování (nerozumíme tomu) to bylo schváleno.
Zásadní argumenty jsme přinesli – konkrétně Jakub Mráček –
proti návrhu Rady města o vystoupení ze stavebního družstva Mír. Vidíme tam několik problému. Důležitá je hodnota členského vkladu i ztráta možnosti být u toho. Dotýká se to příliš velkého procenta Tepličanů a leckdo z vás tuší, že okolo družstva Mír není vše úplně krystalicky čisté. I když město Teplice nevykonávalo svá práva, nechápeme, proč bychom měli jen tak odejít z družstva, nota bene když nás to nic nestojí. No a při hlasování se objevila nevýhoda menšinové vlády primátora Kubery – koalice to nedokázala prosadit, protože má 13 hlasů a hlasů je potřeba 14.
Diskuse nastala u žádostí o příspěvky na kulturu – firma European Press Holding požádala o 200 000 Kč (celkové náklady 1 500 000) na akci Czech Fashion Week, což je první ročník festivalu módy. Alespoň já jsem měl pocit, že si takový typ podniku umí na sebe vydělat. Ale zastupitelé byli jiného názoru.
Také jsme neschválili žádost gruzínského městyse Mccheta o partnerství. Volba pro Teplice připravila pro zastupitelstvo v minulých letech seznam měst, která by byla vhodná pro partnerství s Teplicemi (velikost, lázně, historické vazby). Z tohoto seznamu nám Rada většinu smazala. A teď navrhla sedmitisícové městečko. Neprošlo to.
Pak přišel závěr, tam jsou obvykle řazeny naše návrhy…
Výbor pro chytré město nám neprošel – chytré technologie netáhnou. Část kolegů ze zastupitelstva si myslí, že terminus technicus „Smart City“ – tedy chytré město, je opakem hloupého města a to my přece nejsme. Ale nebylo to smeteno úplně. Některé úkoly dostal již existující Výbor pro dopravu a dotace.
Odkrytí potoka Bystřice v Šanově se setkalo s nepochopením – je to prý nebezpečné pro děti u Metelkárny a tak vůbec. Narážíme neustále na to, že Teplice nemají městského architekta a tak musí jeho úlohu suplovat opozice.
To je případ i navrženého tzv. Řetenického náměstí – tedy vykoupit prostor u kruháku (Libušina – Duchcovská). Tam je ale problém, že majitel se sice tváří na billboardu, že chce pozemek prodat, ale ve skutečnosti jde o spekulaci.
Na závěr malé politické vítězství. Po sedmi letech se stane realitou to, že na internetu budou zveřejňována usnesení zastupitelstva a dokonce i Rady města. Primátor to oznámil na závěr docela dlouhého jednání a splnil tak slib, který mi koalice dala na únorovém jednání. V bodě různé ještě Zdeněk Bergman upozornil, že před pár týdny uplynula lhůta na podání o žádost o dotaci na nový územní plán. Zdeněk Bergman požádal v září 2015 město, aby na to nezapomnělo. Dostal odpověď, že to město dobře ví. Dnes nastal festival výmluv, proč se to v dubnu 2017 nestihlo a proč jsme přišli o 4 milióny.
Omlouváme se za to, že dnes internetový přenos neměl dostatečnou hlasitost, byl to v tu chvíli nevyřešitelný technický problém s IT techniky..
A na závěr dvě citace pana primátora, které dnes zazněly:
1. Nejslušnější slovo dětí je píča.
2. Texas je nejsvobodnější stát na světě, proto mám na zahradě jeho vlajku, nemyslete si, Spojené státy už nejsou nejsvobodnější stát světa, tam už je komunismus jako tady.
Jirka Řehák

VideozáznamNaše návrhy