10. zasedání, 24. 06. 2016

Report Jiřího Řeháka

Jestliže bývá v poslední době léto pár hodin, tak letos bylo léto právě během pátečního zastupitelstva. Hned první bod jednání „Závěrečný účet“ rozpočtu se projednával téměř dvě hodiny. Nejvíce diskutujících se vyjadřovalo k naší krátké prezentaci (dík Jirkovi Wagnerovi a Jakubovi Mráčkovi!), která na exaktních číslech srovnávala disproporci mezi návrhem rozpočtu a skutečně realizovanými investicemi. Srovnali jsme přibližně stejně velká města v regionu a je jasné, že Teplice se „pletou“ v odhadu reality prakticky dvojnásobně oproti průměru ostatních. Příčinou jsou nerealizované odkládané investice. Určitě existují i objektivní důvody, ale čísla v tomto případě nelžou. Zajímavá byla reakce primátora, náměstka i dalších (KSČM, Kasal i autor rozpočtu Jodas), že tato města nejde srovnávat, protože jsou zadlužená a mají jinou strukturu rozpočtu. O tom ty čtyři slajdy ale nebyly, jde o to, že se dobře ušetří, když se navržené investice nerealizují. Teplice mají teď v bankách téměř miliardu na nulovém úroku. Chtěli bychom, aby se peníze investovaly. A také je nutno jedním dechem dodat, že Teplice nejsou zadlužené a neplýtvají a že je to zásluha primátora.
Zádrhel nastal u návrhu Michala Kasala, aby sportovní kluby, které vlastní v Teplicích nemovitost, získaly plnou žádanou částku, protože na to byly v rozpočtu alokovány peníze, o které už nikdo požádat nemůže. Koalice se poradila a neodsouhlasila to.
Adam Souček se pokusil navrhnout, abychom snížili maximální částku (bez DPH) na zimní stadion ze 155 milionů na 100. Ale, to máte přeložku kanalizace, venkovní úpravy, navýšení prostoru šaten, přemístění zeminy. Takže je to „v pořádku“, i když původní předpoklad byl pod 100 milionů. Pak jsem dostal od primátora vynadáno, že jsem řekl, že úplně stejný stadion v Turnově stál loni v říjnu 96 milionů. Hned poté byl upozorněn Adam Souček, že nemáme žádné srovnání, kolik ušetříme, protože jsme nikdy nic podobného nestavěli. Příklady může užívat jen ten, kdo sedí vepředu.
Prodali jsme hroby a garáže, některé dluhy prominuli, některé ne.
U pravidel pro uvolňování dotací na sociální služby se vyskytl zajímavý problém. Upozornili jsme na protizákonnou součást usnesení, kdy se u klientů vyžadují údaje o bydlišti a na základě toho by okolní obce dostaly příspěvek na teplické občany. To ale podle zákona o sociálních službách nejde. Podle teplické koalice to však lze. Ale připouštím, že může existovat dvojí právní výklad.
Náš (Adam Souček) návrh o veřejně prospěšných pracích překvapivě hladce prošel. Celý si ho můžete pročíst, když kliknete na odkaz v komentu. Návrh Zdeňka Bergmana ohledně zlepšení občas problematického webu města Teplice prošel s malou kosmetickou úpravou.
Formuláře na webu města, které se teď, v roce 2016 musí vytisknout a nejdou elektronicky odeslat, nám prošly opět s menší úpravou také.
Co se to stalo? Koalice schválila naše poslední body? Takže tímto jim děkujeme – a fakt upřímně, bylo to celkově o level kultivovanější, než to bývávalo v předchozím roce. V 18:35 jsme skončili.